Туреччина увійшла до топ-10 країн з прийому українських біженців. І не дивно, адже ця країна завжди була близькою для наших громадян, багато українців мають там родичів - експатів, друзів, знайомих. Багато турків розмовляють російською, особливо на південному узбережжі, тож у сенсі мови українцям легше порозумітися з турками, аніж із місцевим населенням в інших країнах.

Однак оскільки Туреччина не є членом ЄС і не надає українцям статусу тимчасового захисту, біженцям з нашої країни досить складно розібратися зі статусами та правами, які наші громадяни можуть отримати в Туреччині для легального перебування. У вільному доступі інформація щодо захисту українців у Туреччині теж дуже сплутана. Щоб зрозуміти, як наразі працює система притулку українців у Туреччині, ми поговорили з Анною Баланович Ер, спеціалісткою з нерухомості турецької компанії Look-O-More. Анна безпосередньо консультує клієнтів щодо отримання дозволів на проживання (т.зв. ВНЖ) у Туреччині та допомагає нашим громадянам зараз зорієнтуватися в новій країні.

Застереження: досвід Анни та наші поради щодо спільної розмови базуються не лише на законодавстві, а й на спілкуванні Анни з нашими громадянами, які вже встигли звернутися до Міграційної служби Туреччини в цій ситуації. Тому нижче розповідаємо, як усе діє на практиці зараз, і наполегливо закликаємо уточнювати інформацію безпосередньо в Міграційній службі Туреччини (Göç İdaresi).

☎️ Гаряча лінія Міграційної служби: 157 з турецького номера (є російськомовні оператори).

Отже, українці, які виїхали до Туреччини у зв'язку з війною, можуть отримати три види статусів: туристичну посвідку на проживання (туристична ПНП), гуманітарну посвідку на проживання (гуманітарна ПНП) і статус міжнародного захисту.

Що ж передбачає кожен із цих статусів?

1️⃣ Туристична посвідка на проживання (Kısa dönem ikamet izni)

Це найбільш звичний і зрозумілий формат довгострокового перебування в Туреччині. Нагадаємо, що за безвізовим режимом українці можуть залишатися в Туреччині до 90 днів. Для тих, хто планує залишитися надовго, міграційна служба Туреччини видає туристичні посвідки на проживання терміном до 1 року, але для українців почали видавати навіть на 2 роки.

Крім дозволу на перебування до 2 років, туристичний ВНП дає право на:

лікування в місцевих лікарнях за страховкою (страховка купується окремо)
можливість купити автомобіль і отримати місцеве водійське посвідчення
оформити кредит та іпотеку
навчати дитину в державній школі
безкоштовно вивчати англійську та/або турецьку мову
відкривати підприємство

❌ Туристична посвідка на тимчасове проживання не передбачає дозволу на працевлаштування та роботу. Дозвіл на працевлаштування видається окремо, конкретний роботодавець повинен подати ваші документи до Міністерства праці.

Для оформлення туристичної посвідки подано такі документи:

лікування в місцевих лікарнях за страховкою (страховка купується окремо)
можливість купити автомобіль і отримати місцеве водійське посвідчення
оформити кредит та іпотеку
навчати дитину в державній школі
безкоштовно вивчати англійську та/або турецьку мову
відкривати підприємство

❌ Туристична посвідка на тимчасове проживання не передбачає дозволу на працевлаштування та роботу. Дозвіл на працевлаштування видається окремо, конкретний роботодавець повинен подати ваші документи до Міністерства праці.

Для оформлення туристичної посвідки подано такі документи:

обов'язково чинний біометричний паспорт (якщо у вас його немає - можна оформити новий або подовжити старий біометричний у посольстві/консульстві України);
свідоцтво про народження дитини (якщо є діти), перекладене й апостильоване;
договір оренди житла, завірений нотаріусом. Ганна радить вносити в договір оренди всіх членів сім'ї, які проживають у будинку - це спростить отримання посвідки для них. Якщо в договір оренди когось із подружжя не вписали під час його укладення - до договору подають свідоцтво про шлюб, перекладене турецькою та апостильоване. Якщо ви плануєте зупинитися у родичів, друзів - ви також можете засвідчити своє помешкання документом поруки, де власники вашого місця розташування підтвердять ваше місцезнаходження;
біометричні фото;
страховка;
чек про сплату податку за посвідчення;
додатково можуть запросити довідку про оформлення на вас однієї з комунальних послуг - газу, світла тощо;
заповнення анкети на сайті Міграційної служби. Після заповнення вам прийде дата і час (рандеву) для явки в Міграційну службу з документами.

Туристична посвідка не обмежує вас у пересуванні країною, ви можете виїжджати з Туреччини і повертатися безперешкодно. Однак якщо ваша заявка на посвідку ще на стадії розгляду і ви хочете виїхати з Туреччини - повідомте про це Міграційну службу (можна навіть в аеропорту), щоб служби розуміли, що ви повернетеся і виготовлення посвідки для вас актуальне. Також враховуйте, що оформлення туристичної посвідки на одну людину коштуватиме вам від 1000 лір (приблизно 2 тис. грн).

Кому підійде туристична посвідка на проживання?

- ви плануєте залишитися в Туреччині більш ніж на 90 днів;
- ви хочете безперешкодно подорожувати країною та за кордон;
- у вас є стабільний дохід або заощадження, ви не хочете займатися оформленням окремого дозволу на роботу.

❌ Кому не підійде туристична посвідка на проживання?

- ви плануєте влаштуватися на роботу;
- у вас немає коштів платити за оформлення документів;
- у вас немає житла;
- у вас немає коштів на медичне страхування і хочете лікуватися коштом держави;
- у вас немає біометричного закордонного паспорта (проте зараз Генконсульство в Стамбулі відновило видачу біометричних паспортів, і турецька сторона пообіцяла не стягувати штрафи за прострочення безвізу.


2️⃣ Гуманітарна посвідка на проживання (гуманітарна посвідка на тимчасове проживання) (insani oturma izni)

Гуманітарна посвідка на проживання є фактично аналогом туристичної, видається на рік. Однак вона видається тоді, коли ви хочете отримати посвідку на проживання, але з певних причин у вас не вистачає повного пакета документів для отримання туристичної посвідки на проживання.

Наприклад:

- якщо виїхала мама з дитиною, і не оформлена згода батька на вивезення дитини. Ця згода обов'язкова для отримання туристичної посвідки, і, відповідно, якщо цього документа немає
- дітям видають гуманітарну посвідку. Мама може оформити або туристичну, або гуманітарну посвідку. Для дітей вартість посвідки на 50% знижена;
- громадяни, які не мають дійсних біометричних закордонних паспортів і бажають отримати аналог туристичної посвідки за обсягом прав і умов;
- гуманітарна посвідка так само передбачає наявність місця проживання. Але якщо, наприклад, туристичну посвідку без договору оренди або поруки вам не оформлять, то гуманітарну оформлять. Наприклад, ви живете в готелі, з яким у вас не може бути жодного договору оренди - ви не можете податися на туристичний ВНЖ, але на гуманітарний можете.

Гуманітарний вид також вимагає самостійного оформлення медичного страхування. Ви також можете безперешкодно рухатися в межах Туреччини і виїжджати закордон. І так само, як і у випадку з туристичною, гуманітарна посвідка не дає дозволу на роботу - для працевлаштування оформляється окремий дозвіл.

Для оформлення можна звертатися до відділення Міграційної служби без електронного рандеву.

3️⃣ Міжнародний захист (статус біженця) (Ulusrarasi koruma)

Туреччина видає нашим громадянам один із підвидів міжнародного захисту - вторинний захист. По суті, це т.зв. статус біженця. Цей дозвіл видається на рік з можливістю продовження і, що більш важливо, через 6 місяців після подачі на статус, ви можете працювати без необхідності отримання додаткових дозволів на роботу. Також приємним бонусом є те, що оформлення вторинного захисту безкоштовне.

Щоб оформити вторинний захист можна без попереднього запису прийти в місцеве відділення міграційної служби - там є окрема стійка Ulusrarasi koruma, також є англомовні або російськомовні співробітники.

При собі потрібно мати:

 • дійсний закордонний паспорт або інший документ, що посвідчує особу, разом із документом про перетин кордону Туреччини (видають на кордоні громадянам без біометричного закордонного паспорта);
 • дві біометричні фотографії кожного члена сім'ї;
 • заява. Вам необхідно написати заяву від руки з докладним поясненням, чому ви подаєте на статус МЗ. У цій заяві має бути така інформація:
 • хто є заявником (окрема особа, члени сім'ї, якщо заявка від сім'ї);
 • у якому місті ви проживали і чому ви виїхали з цього міста;
 • коли ви виїхали з України;
 • коли і як ви в'їхали до Туреччини.

Також у заяві необхідно чітко вказати, що ви просите надати статус міжнародного захисту. Заяву можна писати турецькою, англійською, російською мовами. Найшвидший результат дасть заява турецькою.
 • підтвердження адреси проживання. Таким підтверджувальним документом може бути:
 • контракт оренди на житло;
 • лист із готелю, якщо проживаєте в готелі;
 • якщо ви проживаєте в когось, то власник квартири має особисто підтвердити цей факт і з його дозволу вас зареєструють у систему за цією адресою. Якщо людина, у якої ви мешкаєте, винаймає житло, то вона має принести договір оренди і вас із дозволу поточного орендодавця зареєструють у системі за цією адресою.

❗ Якщо ви маєте інвалідність, серйозні хронічні хвороби або медичний стан, що потребує негайного медичного втручання/лікування, чи стали жертвою торгівлі людьми, обов'язково зазначте про це, адже це є підставою для пришвидшення процесу ухвалення рішення.

Після співбесіди вам видадуть "Посвідчення заявника на статус міжнародного захисту", яке надаватиме вам дозвіл на перебування та користування правами до надання остаточного статусу вторинного захисту. Остаточний статус буде надано через 6 місяців після подання документів.

Які ж права надає цей статус?

 • легальне перебування на 1 рік;
 • право на роботу через 6 місяців після отримання посвідки заявника;
 • безкоштовна державна медична страховка;
 • здобуття освіти в державних школах;
 • допомога з житлом, якщо у вас немає де жити;
 • відкриття банківських рахунків.

❌ Однак необхідно пам'ятати, що цей статус обмежуватиме вас у пересуванні країною та виїзді з неї. Ви будете зобов'язані перебувати в межах провінції, до якої вирушили на міжнародний захист. Виїзд із провінції можливий після дозволу міграційної служби. Виїзд з Туреччини до отримання остаточного статусу (перші 6 місяців після подачі документів) анулюватиме отримання міжнародного захисту. Тобто в будь-який час ви можете добровільно відмовитися від міжнародного захисту і повернутися додому, але в такому разі ваш статус буде втрачено. Також статусом передбачено періодичний контроль з боку міграційної служби - раз на два тижні ви повинні будете відмічатися там.

Кому підійде статус міжнародного захисту?

- ви плануєте перечекати війну в Туреччині і не плануєте залишати її найближчі 6 місяців;
- ви в скрутній ситуації, і вам необхідне житло;
- вам важливо користуватися безкоштовною медициною;
- ви хочете працювати (через 6 місяців).

Туреччина: все про туристичний, гуманітарний ВНЖ і міжнародний захист

Antalya, Konyaaltı, Altınkum mah., Atatürk bulvarı No: 116, Blok: C, D: c2 (Özyeşilyurt sitesi)
Офіс
месенджери
Співпраця
Продажі
телефон
© ANTA Group 2023
Соціальні мережі