Türkiye sadece popüler bir turizm destinasyonu olmakla kalmıyor, aynı zamanda Türk pazarı uluslararası yatırımcılar arasında talep görüyor. Her yıl daha fazla yabancı Türk ekonomisine yatırım yapıyor. Ülke, 2021 yılında doğrudan yabancı yatırım açısından Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada yer aldı.
Türkiye yatırım yapmak için en iyi ülke. İşte 2023 yılında Türkiye'ye yatırım yapmak için sekiz iyi neden.

Elverişli coğrafi konum
Türkiye'nin Avrupa, Asya ve Afrika olmak üzere üç kıtanın kesiştiği noktada yer alması, kendisine önemli bir jeopolitik rol vermektedir. Türk şirketlerinin Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya'daki pazarlara erişimi var. Toplam GSYİH'leri 26 trilyon dolar civarındadır. Uluslararası şirketler Türkiye Cumhuriyeti'ni yönetim, ihracat ve üretim merkezi olarak giderek daha fazla tercih etmektedir.

Güçlü ekonomi
Türkiye ekonomisi son on yılda istikrarlı bir şekilde büyümüştür. Ülkenin aktif hükümeti sayesinde Türkiye, bölgedeki en büyük doğrudan yabancı yatırım (DYY) alıcılarından biridir. Ülke 2003'ten 2021'e kadar 239 milyar DYY almıştır.
Dünya Bankası'nın 2021 yılı sıralamasına göre Türkiye, satın alma gücü paritesine (PPP) göre GSYH bakımından 2018 yılına göre altı sıra yükselerek dünyada 12. sırada yer almıştır.
Türkiye Cumhuriyeti'nin GSYH'si son 20 yılda neredeyse 3,5 kat büyümüştür: 2002'de 236 milyar iken 2021'de 819 milyar olmuştur.
Kuşkusuz, 2023 yılında Türkiye'yi vuran yıkıcı depremin ülke ekonomisi üzerinde bir etkisi olacaktır. Uzmanlar, depremin potansiyel ekonomik etkisinin 2023 yılında ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasının %1'i oranında bir kayba yol açabileceğini öngörmektedir. Tarım arazileri en büyük zararı görmüştür; kayıpların ekonominin diğer sektörlerine yayılması sınırlıdır.
Türkiye aynı zamanda G20 üyesidir ve bu nedenle küresel ekonomik süreçler üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Potansiyel yatırımcılar bu nedenle ülke ekonomisinde uzun vadeli beklentiler görebilirler.

Yabancı yatırımcıları çekmeye yönelik programlar
Türk hükümeti, yatırım getirilerini hızlandırmaya ve riski en aza indirmeye yardımcı olmak için kapsamlı bir yatırım teşvik programı geliştirmiştir. Hükümet ayrıca işletmelere, çalışan ve personel eğitimi için finansman, iş danışmanlığı ve ülkede operasyon kurma konusunda yardım gibi bir dizi destek hizmeti sağlamaktadır.
Türkiye, ülke ekonomisine yatırım yapan işletmeler için çeşitli vergi teşviklerini onaylamıştır: indirimli kurumlar vergisi oranları, yatırım projeleri için ithal edilen ekipman ve makinelerde katma değer vergisinden (KDV) muafiyet ve üretim için ithal edilen hammaddelerde gümrük vergisinden muafiyet.
İlk yedi ila on iki yıl boyunca, Türk Ticaret Bakanlığı, yabancı işletmeler tarafından Türk çalışanlara ödenen sosyal güvenlik primlerini karşılayacaktır.
Güneş enerjisi veya mikroçip üretimi yatırımları gibi bazı yatırım projeleri için arazi tahsis hakkı elde etmek mümkündür.

Türk vatandaşlığı alma fırsatı
Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığı programı, asıl başvuru sahibinin ve aile üyelerinin yabancı yatırım karşılığında Türk vatandaşlığı almasını sağlar. Süreç genellikle 6-8 ay sürmektedir. Minimum yatırım tutarı 400.000 dolardır. Beş yatırım seçeneği mevcuttur: gayrimenkul, devlet tahvili veya yatırım fonlarında birim satın almak, Türk bankalarına mevduat yatırmak veya bir iş kurmak.
Türkiye'de gayrimenkul yatırımı yoluyla oturma izni veya vatandaşlık alma hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bu bağlantıyı takip edin.

Nitelikli ve rekabetçi bir işgücü
Türkiye'nin 84 milyonluk nüfusunun 33,3 milyonu çalışma çağındaki kişilerden oluşmaktadır. Türkiye, Avrupa'nın en büyük üçüncü işgücüne sahiptir. Ayrıca, devlet üniversitelerinin yaygınlaşması sayesinde Avrupa'da işgücünün en hızlı büyüdüğü ülke olmuştur. Şu anda Türkiye'de yükseköğretime kayıtlı yaklaşık 8 milyon öğrenci bulunmaktadır ve her yıl 900.000 mezun verilmektedir.

Yüksek düzeyde ulaşım altyapısı gelişimi
Türkiye Hükümeti, ülkenin ulaştırma sisteminin geliştirilmesi için fon tahsis etmektedir. Türkiye şu anda modern bir karayolu sistemi ve Ankara ile İstanbul arasındaki yüksek hızlı trenler de dahil olmak üzere geniş bir demiryolu ağı ile iyi gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir.
Ülkenin iki büyük havalimanı olan İstanbul Atatürk Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı uluslararası havayolu şirketlerine hizmet vermektedir. Türk Hava Yolları, British Airways, Air Canada, Air France ve Emirates gibi tanınmış havayolu şirketlerinin önünde, filo büyüklüğü açısından dünyanın ilk on havayolu şirketinden biridir.
Ayrıca, Türk Hava Yolları dünyanın birçok ülkesine uçmaktadır. Türkiye, Japonya, Singapur, Çin, Güney Kore, Meksika, ABD, Kanada ve Brezilya'ya doğrudan uçuşlarla bağlanmaktadır.

Orta düzeyde iş yapma maliyeti
Türkiye'de iş yapmanın maliyeti çoğu Avrupa ülkesinden çok daha düşük olabilir. Bu durum büyük ölçüde Türk para birimi Türk lirasının (TL) değer kaybetmesinden kaynaklanmaktadır. Türkiye'nin son on yıldaki doğrusal ekonomik büyümesine rağmen, ABD doları son beş yılda Türk lirasına kıyasla yüzde 400'den fazla değer kazanmıştır, benzer bir durum euro için de geçerlidir.
Ülke ekonomisinin güçlü bir şekilde büyümesi, hükümetin yatırımcılar için elverişli koşullar yaratmaya çalışması ve devletin güvenilir bir altyapıya ve yüksek vasıflı işgücüne sahip olması nedeniyle Türkiye yabancı yatırımcılar için iyi bir seçenektir.

Türkiye yatırımcılar arasında neden popüler: Ülke ekonomisine yatırım yapmak için 8 neden

Antalya, Konyaaltı, Altınkum mah., Atatürk bulvarı No: 116, Blok: C, D: c2 (Özyeşilyurt sitesi)
Ofis
haberci̇ler
İşbirliği
Satış
Telefon
© ANTA Group 2023
Sosyal medya