Türkiye'de gayrimenkule olan talep her geçen yıl artıyor. Analitik kuruluş Knight Frank tarafından yayınlanan Küresel Konut Fiyat Endeksi'ne göre Türkiye, ABD, Japonya, İzlanda ve Kanada'nın önünde konut maliyetlerindeki artış oranında mutlak lider konumunda.
Son 12 yılda Türkiye'deki konut değerleri %641,15 oranında artmıştır. Karşılaştırıldığında, AB'deki ortalama büyüme oranı %44,7'dir.

Türkiye'de gayrimenkule yatırım yapmak neden kârlıdır?
Türkiye, konut değerlerinde yüksek yıllık büyüme oranına sahip ülkeler sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır. Ana özelliği, liderin rakiplerinden önemli ölçüde daha iyi performans göstermiş olmasıdır. Türkiye'de emlak değerlerindeki nominal artış %160 iken, Slovakya %25,5'lik oranla ikinci sırada yer almaktadır. 45,9'luk reel (enflasyona göre ayarlanmış) değer artışı da yüksektir ve onu %12,9 ile İzlanda takip etmektedir.
2021 yılında Türk konutlarının yatırımcılara satışı %43,5 oranında artmıştır.
Ocak ve Haziran 2022 arasında Türkiye'deki yabancılar 35.383 konut satın almıştır. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre %72,7'lik bir artış anlamına geliyor. Toplam 726398 satış sözleşmesi imzalanmıştır.
Uzmanlara göre, fiyatlardaki en önemli artış İstanbul ve Akdeniz kıyılarında (Alanya, Antalya) gözlenmektedir. Sonuçta, gayrimenkul satın almak için en yüksek talep bu bölgelerdedir (toplam konut sayısının %33'ü).
Türkiye'de gayrimenkulün bu kadar yüksek bir büyüme oranı onu karlı bir yatırım haline getiriyor.

Türkiye'de mülk satın almanın faydaları
İyi bir yatırımın yanı sıra, Türkiye'deki ev sahipleri ek bir dizi avantaj elde edebilirler.
Yabancılar Türkiye'de kendileri ve kiralamak için mülk satın alırlar, çünkü Türkiye bir turizm ülkesidir, bu nedenle sadece gayrimenkulün yeniden satışından para kazanamazsınız. Mal sahibi ayrıca mülkü turistlere kiralayabilir. İklimin özellikleri nedeniyle, ülkedeki turist deniz sezonu yeterince uzundur - Nisan'dan Kasım'a kadar.

Gayrimenkul satın alırken Türk vatandaşlığı almak da mümkündür. Program kapsamında minimum yatırım tutarı 400.000 $'dır. Yatırımcıyla birlikte aile üyeleri de Türk vatandaşlığı alıyor. Programdan her yıl yaklaşık 13.000 aile yararlanmaktadır.
Dolayısıyla, Türkiye'de gayrimenkul satın almanın çok sayıda avantajı vardır. Bu nedenle, gelecekteki yatırımcıların gecikmesine gerek yok, şimdi bir ev satın almak daha iyi çünkü analistler gelecek yıl emlak fiyatlarının artmaya devam edeceğini tahmin ediyor.
Emlakçılara göre, "temel" aşamasındaki fiyatlar ile nesnenin tesliminden sonraki fiyatlar arasındaki farkın% 50'ye kadar çıkabileceği de unutulmamalıdır. Türkiye'de mülk satın alma konusunda gerekli tüm bilgi ve tavsiyelere buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye'de gayrimenkule yatırım yapmak neden karlı?

Antalya, Konyaaltı, Altınkum mah., Atatürk bulvarı No: 116, Blok: C, D: c2 (Özyeşilyurt sitesi)
Ofis
haberci̇ler
İşbirliği
Satış
Telefon
© ANTA Group 2023
Sosyal medya