2024'te Türkiye'de yatırım getirisi

Türkiye'de mülk satın almak, yabancı yatırımcıların Türk oturma izni ve vatandaşlığına sahip olmalarının yanı sıra gelirlerini artırmaları için de büyük bir fırsattır. Tatil bölgelerindeki konut mülkleri, hızlı bir şekilde amorti eden gerçekten karlı bir varlıktır. Türkiye'de konut hem kiracılar hem de alıcılar arasında talep görmektedir. Metrekare maliyetindeki sürekli artış da yatırımın getirisini teyit etmektedir. Türkiye yüksek bir yatırım getirisi sağlamaktadır, bu nedenle yatırım hacmi her yıl hızla artmaktadır.

Türkiye'de emlak fiyatlarının dinamikleri
İçinde bulunduğumuz 2023 yılında Türkiye, emlak fiyat artışında dünya lideri seçildi. Eurostat, Türkiye Cumhuriyeti'nde emlak fiyatlarındaki artışın Avrupa ülkelerinin göstergelerini neredeyse 20 kat aştığını teyit etmektedir! Ayrıca bu ifade aşağıdaki verilerle de doğrulanmaktadır:
  • 2023 yılı sonunda konut mülklerinin değeri %110 oranında artmıştır;
  • ROI (yatırımın geri dönüşü) süresi 16 yıla çıkmıştır;
  • Türkiye'deki konut mülklerinin ortalama değeri 100000 $ sınırını aşmıştır;
  • Antalya, İstanbul ve Mersin yabancı yatırımcıların mülk alımında ilk üç sırada yer almaktadır.
Yatırım getirisindeki artışın yanı sıra, uzun vadede yatırım cazibesi ve alıcılar için basitleştirilmiş bir gereksinim listesi nedeniyle Türk mülklerinin fiyatlarındaki artış. Mülke 400000 $'dan yatırım yaparken, tüm aileniz için Türk vatandaşlığı alabileceğinizi belirtmek gerekir.
Türkiye'de 2024 yılı emlak fiyatları tahmini
Üst üste birkaç yıldır, Türkiye Cumhuriyeti'ndeki emlak maliyeti dünyadaki diğer tüm ülkelerden daha hızlı artıyor. Uzmanlara göre, 2024 yılında Türkiye'de emlak maliyeti sadece artacak. Bu durum aşağıdaki faktörlerden kaynaklanmaktadır:
  • Artan inşaat maliyetleri. Türkiye'de inşaatın tüm segmentlerinin maliyeti hızla artmaktadır: işçilik, malzeme, yasal izinler vb. Sonuç olarak, yeni binaların fiyatı da yükseliyor, çünkü kimse zararına çalışmak istemiyor. Ayrıca, yeni inşaatların ardından ikincil piyasadaki fiyatlar da yükseliyor.
  • İnşaat hızında azalma. Daha yüksek fiyatlar, geliştiricilerin mülklerini hızlı bir şekilde satmalarını engelliyor. Bu nedenle, yeni bir projenin inşaatına ancak bir öncekinin gerçekleşmesinden sonra başlıyorlar. Artık büyük bir geliştiricinin aynı anda birkaç düzine konut kompleksi inşa ettiği bir durumla karşılaşmak neredeyse imkansız. 2023 yılı sonunda, verilen inşaat ruhsatlarının sayısı neredeyse yarı yarıya azalmıştır. Bu da 2024 yılında emlak piyasasındaki açığın daha da artacağı anlamına gelmektedir.
  • Arazi değeri. Arsa fiyatları nedeniyle mülkün değeri de artıyor. Sonuçta, Türkiye'nin popüler tatil bölgelerinde inşaat için neredeyse hiç boş yer yok. Buna ek olarak, arazi satın almak karlı bir yatırım için harika bir fikirdir.
  • Ülkedeki ekonomik durum. Küresel krize rağmen, emlak yatırımı en güvenilir yatırım araçlarından biridir. Bu para asla değer kaybetmez ve gerekirse mülk satılabilir. Böylece konutun değeri sürekli artacaktır.
Türkiye'de emlak yatırım stratejisi ve karlılığı
Getiri oranı her zaman mülkün türüne ve konumuna, ayrıca konut sınıfına, görünüm özelliklerine, konut stokunun yaşına ve çevredeki altyapı geliştirme düzeyine bağlıdır. Yatırım için, benzersiz bir yazarın konsepti olmadan yoğun bir gelişme yerine, yüksek kaliteli inşaat ve çevre düzenlemesine sahip çok işlevli konut komplekslerini tercih etmek daha iyidir.
Mülkten gelir elde etmede önemli bir nokta da teslimatın zamanlamasıdır. Kısa bir süre için konut teslimi için denize yürüme mesafesinde, yakınlarda alışveriş ve eğlence altyapısının yanı sıra tarihi yerlere erişimi olan nesneler seçilmelidir.
Konutunuzu uzun vadeli olarak kiraya vermeyi planlıyorsanız, aşağıdaki özelliklere sahip bir mülk seçmelisiniz: iyi ulaşım bağlantıları, turist gürültüsünün olmaması ve yüksek düzeyde mahalle olanakları.
Türk mülkünün karlılığının büyük ölçüde satın alırken yukarıdaki kriterlerin dikkate alınıp alınmadığına bağlı olacağını belirtmek gerekir. Kısa vadeli kiralamalar için konut mülkünün ortalama getiri oranı %8-12, uzun vadeli kiralamalar için ise %6-8'dir. Buna ek olarak, mülkü yeniden satarak önemli bir sermaye kazancı elde edebilirsiniz.
İnşaat aşamasında mülk satın almak en karlı olanıdır. O zaman dairenin maliyeti normal piyasa fiyatının %30-40'ı kadar daha ucuz olacaktır. Türkiye'de emlak maliyetinin her yıl %15 arttığını ve 2023 yılı için 2 kat arttığını daima göz önünde bulundurun.
Web seminerimizde Türkiye'de yatırım hakkında daha fazla bilgi edinebilecek, ana piyasa trendlerini ve 2024 beklentilerini değerlendirebilecek ve başarılı yatırımcıların gerçek vakalarını analiz edebileceksiniz.
Antalya, Konyaaltı, Altınkum mah., Atatürk bulvarı No: 116, Blok: C, D: c2 (Özyeşilyurt sitesi)
Ofis
haberci̇ler
İşbirliği
Satış
Telefon
© ANTA Group 2023
Sosyal medya