Şu anda Türk vatandaşlığı edinmenin en cazip yollarından biri yatırım yoluyla elde etmektir. Bu yol sadece pasaport alma sürecinde kolaylık ve verimlilik değil, aynı zamanda büyük bir yatırım getirisi de vaat ediyor. Yatırımcıların %95'i yüksek getiri nedeniyle bu seçeneği tercih etmektedir. Türkiye'de emlak fiyatları 6 yılda 2,5 kat arttı ve kiraya vermek yılda %5 ila 15 arasında ek gelir sağlıyor.

Bu yazıda vatandaşlık programının tüm faydalarını ve emlak yatırımı yoluyla Türk pasaportu alma koşullarını inceleyeceğiz.

Gayrimenkul satın almak için Türk vatandaşlığı almak

Türkiye'nin yatırım vatandaşlığı programı, gayrimenkule yatırım yaparak Türk pasaportu alma imkanı sunuyor. Asgari yatırım tutarı 400.000 dolardır.
Yatırımcı, daha önce vatandaşlık almak için kullanılmış olanlar hariç, kendi seçtiği farklı mülk türlerini satın alabilir.

Program, yatırımcının toplam değeri 400.000 ABD Dolarından fazla olan birden fazla mülke sahip olmasına izin vermektedir. İstikrarı sağlamak ve para birimindeki dalgalanmalar karşısında yatırımcıların çıkarlarını korumak için ödemeler ABD doları cinsinden yapılmaktadır.

Türk vatandaşlığı için satın alınan bir mülkün satılabilmesi için yatırımcının en az üç yıl boyunca mülke sahip olması gerekmektedir. Bu süre zarfında mülk sahibi mülkü kiraya verebilir ve ek gelir elde edebilir.

Program, ihlalleri önlemek için mülkün eski sahibine satışını yasaklamaktadır. Bu koşulların yerine getirilmemesi vatandaşlıktan çıkarılma nedeni olabilir.
Yatırımcının eşi ve 18 yaşın altındaki çocukları da dahil olmak üzere ailesi de vatandaşlık alabilir. İkinci bir eş ve çocuklar yatırımcı ile birlikte başvuruya eklenebilir veya programa daha sonra katılabilir.

Gayrimenkul yatırım programı aracılığıyla dört kişilik bir aile için Türk vatandaşlığı almanın maliyeti yaklaşık 419.488 ABD Dolarıdır (mülkün maliyeti, devlet harçları ve vatandaşlık programı kapsamındaki vergiler dahil).

Program, vatandaşlıktan önce veya sonra Türkiye'de ikamet etmeyi gerektirmediği gibi zorunlu dil testleri veya askerlik hizmeti de içermemektedir.
Vatandaşlık başvurusunda bulunmak için yatırımcı ve ailesinin ilgili belgelere ihtiyacı olacak, ardından bir mülk satın alma, oturma izni alma ve vatandaşlık başvurusunda bulunma süreci gelecektir. Tüm süreç ortalama 12 ay kadar sürmektedir.

Başvuru sahibi için koşullar ve gerekli belgeler

Türk vatandaşlığı alabilmek için yatırımcının 18 yaşından büyük olması, sabıka kaydı veya yasal sorunu olmaması, resmi gelir kaynaklarına sahip olması, vize geçmişinin olumlu olması ve toplum için tehdit oluşturabilecek bulaşıcı hastalıklara sahip olmaması gerekmektedir.

Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığına başvurmak için gerekli belgeler şunlardır:
- pasaport
- doğum belgesi
- evlilik cüzdanı/ medeni hal belgesi
- Her aile üyesi için 4 biyometrik fotoğraf
- Türkiye'de oturma izni veya geçerli vize;
- Türk kimlik kartı fotokopisi ve akrabanın adresi

Finansal belgeler şunları içerir:
- gelir belgesi
- finansal yatırım kanıtı
- devlet ücretinin ödendiğine dair bir makbuz.

Ayrıca, başvuruda yer alan tüm aile üyeleri için doğum belgeleri ve sabıka kaydı belgeleri gerekmektedir.

Yatırım programının faydaları

Gayrimenkule yatırım yapmak, sadece zaman içinde değeri artmakla kalmayıp aynı zamanda istikrarlı bir pasif gelir sağlayan uygun fiyatlı konut satın almak için cazip bir fırsattır.

Gayrimenkule yatırılan fonların vatandaşlık ve pasaport alındıktan sonra 3 yıl içinde iade edilebilmesi özellikle caziptir.

Program ayrıca, yatırımcının cinsiyeti ve nitelikleri konusunda katı gerekliliklerin bulunmaması ile de öne çıkmaktadır.

Ayrıca program, göçmenlik prosedürünü uzaktan gerçekleştirme imkanı sunarak dünyanın her yerinden yatırımcılar için daha uygun ve erişilebilir hale getiriyor. Pasaport, başvurudan sonra 3-6 ay gibi kısa bir sürede alınabilmekte ve Türk vatandaşlığına giden hızlı ve etkili bir yol sağlamaktadır.

Türk vatandaşlığı ne sağlar?

Türk vatandaşlığı almak bir dizi ayrıcalık ve fırsat sunar.

Türkiye, misafirperver atmosferi, zengin kültürü ve tarihi ve Batı ülkelerine kıyasla uygun yaşam maliyeti ile dikkat çekmektedir. Türk vatandaşlığına sahip olanlar, ülkede kısıtlama olmaksızın özgürce yaşayabilir ve çalışabilir, ayrıca asıl bağlılıklarından vazgeçmeden ikinci bir vatandaşlık hakkından yararlanabilirler. Ayrıca gelirinizi beyan etmeniz de gerekmeyecektir.

Türk pasaportu dünya çapında 110'dan fazla ülkeye vizesiz giriş imkanı sunarak seyahat özgürlüğü sağlamakta ve seyahatleri kolaylaştırmaktadır. İşadamları için, Amerika Birleşik Devletleri'nde çalışmalarına izin veren ve iş geliştirme için yeni olanaklar sunan E-2 iş vizesi mevcuttur.

Vatandaşlar, yatırım programı kapsamında aileleriyle birlikte Türkiye'ye göç etme fırsatına sahiptir. Çocuklarınız ücretsiz eğitim görecek ve aileniz kaliteli tıbbi bakım alacaktır. Burada tıbbi hizmetler Avrupa standartlarını karşılarken nispeten düşük fiyatlarla sunulmaktadır.

Türkiye ayrıca uluslararası standartlarda yüksek kaliteli eğitim ve uygun coğrafi konum ve basit şirket kayıt prosedürleri dahil olmak üzere iş için elverişli koşullar sunmaktadır.

Gayrimenkul yoluyla Türk pasaportu: Yatırım yoluyla vatandaşlık programının koşulları ve avantajları

Antalya, Konyaaltı, Altınkum mah., Atatürk bulvarı No: 116, Blok: C, D: c2 (Özyeşilyurt sitesi)
Ofis
haberci̇ler
İşbirliği
Satış
Telefon
© ANTA Group 2023
Sosyal medya