Türkiye, yatırım karşılığında vatandaşlık almak isteyen yabancıların gayrimenkul alımına yatırmaları gereken tutarı yükseltti. Daha önce 250.000 dolar olan bu tutar, yeni yasa ile 400.000 dolara yükseltildi. Yenilikler 13 Haziran'dan itibaren yürürlüğe girecek.

Uzmanlar, asgari yatırım tutarlarının artırılmasını yabancıların Türkiye'de konut satın almaya olan ilgisinin sıçramasıyla açıklıyor. Bu yılın ilk çeyreğinde yabancılar 14 binden fazla konut satın aldı ki bu rakam geçmişe kıyasla %45 daha fazla. Yıl boyunca piyasa fiyatları %100 artarak 11 yılın rekoruna ulaştı. İran, Irak, Ukrayna ve Rusya vatandaşları gayrimenkulle ilgileniyor. Türk bankalarının ruble hesabı açmaya başlaması bile konut satışını kolaylaştırdı.

Yasa ayrıca vatandaşlık elde etmek için yeni bir olanak da getirdi - minimum 500 bin dolar katkı payı ile Bireysel Emeklilik Sistemine katılmak ve sistemde 3 yıl kalmak.

Yenilikler, gayrimenkul satın alarak oturma izni (oturma izni olarak adlandırılan) almayı planlayanları da etkiledi. 26 Nisan'dan itibaren gayrimenkul satın alarak oturma izni almak isteyen yabancıların, büyük şehirlerdeki konutlara en az 70 bin dolar ya da kasaba ve banliyö bölgelerindeki konutlara 50 bin dolar yatırım yapmaları gerekecek.

Türkiye ikamet izni ve vatandaşlık için yatırım eşiğini yükseltiyor

Antalya, Konyaaltı, Altınkum mah., Atatürk bulvarı No: 116, Blok: C, D: c2 (Özyeşilyurt sitesi)
Ofis
haberci̇ler
İşbirliği
Satış
Telefon
© ANTA Group 2023
Sosyal medya